OnePlus Pad 4 Features and Specifications
OnePlus Pad 4 comes with a
13.2 inch Display,
with 2400x3392 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
OnePlus Pad 4 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Oneplus added to OnePlus Pad 4 with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 13.2 inch
Main Camera 13 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) GB
Battery 13380 mAh
OS Android 16
Latest offers for OnePlus Pad 4 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | OnePlus Pad 4 |
| Brand | Oneplus |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2026 April 30 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Dune Glow | Sage Mist |
| Screen Size | 13.2 inch |
| Dimensions | 289.7 x 209.8 x 5.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD | 68B colors | Dolby Vision |
| Screen Resolution | 2400 x 3392 pixels (~315 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 700 nits (normal) | 1000 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Operating System | Android 16 | OxygenOS 16 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Accelerometer | proximity (accessories only) | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP |
| Selfie Camera | 8 MP |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30ps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (8 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 80W wired |
| Battery Capacity | 13380 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | |
| Networks | No cellular connectivity |
| Network Speed | |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | dual-band |
| Bluetooth | 6.0 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.2 | OTG | accessory connector pins |
OnePlus Pad 4 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2500 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2760 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 210 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 330 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 330 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2670 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar