OnePlus Watch 4 Features and Specifications
OnePlus Watch 4 comes with a
1.5 inch Display,
with 466x466 pixels of resolution .
OnePlus Watch 4 sports
with up to 2GB of RAM ,up to 32GB internal storage and runs OxygenOS Watch 8 + Wear OS 6.0 opertaing system.
Display 1.5 inch
Main Camera
RAM 2GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm) GB
Battery 646 mAh
OS OxygenOS Watch 8 + Wear OS 6.0
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | OnePlus Watch 4 |
| Brand | Oneplus |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Soon Expected: 2026 April |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Midnight Titanium | Evergreen Titanium |
| Screen Size | 1.5 inch |
| Dimensions | 47.4 x 47.4 x 11 mm |
| IP Protection | 5ATM water resistant |
| Display Tech | LTPO AMOLED |
| Screen Resolution | 466 x 466 pixels (~310 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 600 nits (normal) | 1600 nits (high) | 3000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Sapphire crystal glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | OxygenOS Watch 8 + Wear OS 6.0 |
| RAM & Storage | 32GB 2GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Accelerometer | gyro | barometer | compass | heart rate | SpO2 | thermometer (skin temperature) |
| CPU | |
| GPU | |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | |
| Selfie Camera | |
| Video Recording | |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 7.5W wired | 100% in 75 min |
| Battery Capacity | Li-Ion 646 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | |
| Networks | No cellular connectivity |
| Network Speed | |
| WLan | Yes | dual-band |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | |








