Oppo A16K Features and Specifications
Oppo A16K comes with a
6.52 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
Oppo A16K sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Oppo added to Oppo A16K with 13 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.52 inch
Main Camera 13 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G35 (12 nm) GB
Battery 4230 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo A16K |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2021 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 November 08 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue |
| Screen Size | 6.52 inch |
| Dimensions | 164 x 75.4 x 7.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 480 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| Operating System | Android 11 | ColorOS 11.1 |
| RAM & Storage | 32GB 2GB RAM 32GB 3GB RAM 64GB 4GB RAM 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.2 | 26mm (wide) | 1/3.1" | 1.12µm | PDAF |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.4 | 27mm (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4230 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE | aptX |
| USB | microUSB 2.0 | OTG |
Oppo A16K Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 349 Saudi Riyal 64GB/4GBRam version 289 Saudi Riyal 32GB/3GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 660 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 80 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 80 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 710 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar