Oppo A18 Features and Specifications
Oppo A18 comes with a
6.56 inch Display,
with 720x1612 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Oppo A18 sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Oppo added to Oppo A18 with 8 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.56 inch
Main Camera 8 MP
RAM 4GB GB
Chipset Mediatek Helio G85 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo A18 |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2023 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 October 05 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Glowing Black | Glowing Blue |
| Screen Size | 6.56 inch |
| Dimensions | 163.7 x 75 x 8.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1612 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 720 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769 Helio G85 (12 nm) |
| Operating System | Android 13 | upgradable to Android 14 | ColorOS 14 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) | AF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |









