Oppo A55 Features and Specifications
Oppo A55 comes with a
6.51 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
Oppo A55 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Oppo added to Oppo A55 with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.51 inch
Main Camera 50 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio G35 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo A55 |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2021 - 10 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 October 01 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Rainbow Blue | Starry Black | Green |
| Screen Size | 6.51 inch |
| Dimensions | 163.6 x 75.7 x 8.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 480 nits (normal) | 550 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | NEG T2X-1 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| Operating System | Android 11 | ColorOS 11.1 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 26mm (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 | 26mm (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE | aptX |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo A55 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2570 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2600 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 180 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 270 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 210 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2130 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar