Oppo A55 5G Features and Specifications
Oppo A55 5G comes with a
6.5 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
Oppo A55 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Oppo added to Oppo A55 5G with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 13 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 700 (7 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo A55 5G |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2021 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 January 25 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | Gold |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 163.9 x 75.7 x 8.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 480 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6833 Dimensity 700 (7 nm) |
| Operating System | Android 11 | ColorOS 11.1 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.2 | 25mm (wide) | 1/3.06" | 1.12µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo A55 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 730 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 800 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 100 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 100 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 940 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar