Oppo A58 4G Features and Specifications
Oppo A58 4G comes with a
6.72 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution .
Oppo A58 4G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Oppo added to Oppo A58 4G with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.72 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G85 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Oppo A58 4G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo A58 4G |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2023 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 July 28 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Glowing Black | Dazzling Green |
| Screen Size | 6.72 inch |
| Dimensions | 165.7 x 76 x 8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 550 nits (normal) | 680 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769 Helio G85 (12 nm) |
| Operating System | Android 13 | upgradable to Android 14 | ColorOS 14 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | AF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 56% in 30 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo A58 4G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 710 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 620 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 70 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 670 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar