Oppo A94 5G Features and Specifications
Oppo A94 5G comes with a
6.43 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution .
Oppo A94 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Oppo added to Oppo A94 5G with 48 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.43 inch
Main Camera 48 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 800U (7 nm) GB
Battery 4310 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo A94 5G |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2021 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 May 03 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Fluid Black | Space Silver | Cosmo Blue |
| Screen Size | 6.43 inch |
| Dimensions | 160.1 x 73.4 x 7.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 430 nits (normal) | 800 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6853 Dimensity 800U (7 nm) |
| Operating System | Android 11 | ColorOS 11.1 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.7 | 25mm (wide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 16mm | 119Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.4 | 26mm (wide) | 1/3.09" | 1.0µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps; gyro-EIS | HDR |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 30W wired | PD | QC |
| Battery Capacity | Li-Po 4310 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo A94 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2090 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2110 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 150 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 220 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 170 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1730 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar