Oppo A95 5G Features and Specifications
Oppo A95 5G comes with a
6.43 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution .
Oppo A95 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Oppo added to Oppo A95 5G with 48 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.43 inch
Main Camera 48 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 800U (7 nm) GB
Battery 4310 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo A95 5G |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2021 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 May 08 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Fluid Black | Cosmo Blue | Silver |
| Screen Size | 6.43 inch |
| Dimensions | 160.1 x 73.4 x 7.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 430 nits (normal) | 800 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6853 Dimensity 800U (7 nm) |
| Operating System | Android 11 | ColorOS 11.1 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.7 | 25mm (wide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 16mm | 119Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.4 | 26mm (wide) | 1/3.09" | 1.0µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/120fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 30W wired | 100% in 48 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4310 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |










