Oppo A97 Features and Specifications
Oppo A97 comes with a
6.6 inch Display,
with 1080x2408 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Oppo A97 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Oppo added to Oppo A97 with 48 MP main camera and 12 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 48 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 810 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Oppo A97 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo A97 |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2022 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 July 15 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Blue | Black |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 163.8 x 75.1 x 8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2408 pixels | 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 810 (6 nm) |
| Operating System | Android 12 | ColorOS 12 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | unspecified spec |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 12 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo A97 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1660 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1680 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 120 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 150 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 140 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1380 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar