Oppo A98 Features and Specifications
Oppo A98 comes with a
6.72 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Oppo A98 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Oppo added to Oppo A98 with 64 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.72 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 695 5G (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Oppo A98 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo A98 |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2023 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 May 19 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Cool Black | Dreamy Blue |
| Screen Size | 6.72 inch |
| Dimensions | 165.6 x 76.1 x 8.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 550 nits (normal) | 680 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Operating System | Android 13 | upgradable to Android 14 | ColorOS 14 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.7 | 26mm (wide) | PDAF -- 2 MP | f/3.3 | 34mm (microscope) -- |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | 22mm (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 67W wired | PD | 50% in 18 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo A98 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1,099 Saudi Riyal 256GB/8GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 1100 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 90 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1290 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar