Oppo F21 Pro 5G Features and Specifications
Oppo F21 Pro 5G comes with a
6.43 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution .
Oppo F21 Pro 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Oppo added to Oppo F21 Pro 5G with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.43 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 695 5G (6 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 12
Latest offers for Oppo F21 Pro 5G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo F21 Pro 5G |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2022 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 April 21 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Rainbow Spectrum | Cosmic Black | Dawnlight Gold | Starlight Black |
| Screen Size | 6.43 inch |
| Dimensions | 159.9 x 73.2 x 7.5 mm |
| IP Protection | IPX4 | dust and water resistant |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 430 nits (normal) | 600 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Schott Xensation glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Operating System | Android 12 | ColorOS 12 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | proximity | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.7 | 26mm (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.4 | 27mm (wide) | 1.0µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | PD | 31% in 15 min | 100% in 63 min | Reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo F21 Pro 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1610 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1630 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 110 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 140 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1340 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar