Oppo Find N Features and Specifications
Oppo Find N comes with a
7.1 inch Display,
with 1792x1920 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Oppo Find N sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Oppo added to Oppo Find N with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 7.1 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 888 5G (5 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo Find N |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2021 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 December 17 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White | Purple |
| Screen Size | 7.1 inch |
| Dimensions | Unfolded: 132.6 x 140.2 x 8.0 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Foldable LTPO AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1792 x 1920 pixels (~370 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | AMOLED | Corning Gorilla Glass Victus500 nits (normal) | 800 nits (high) | 1000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Operating System | Android 11 | ColorOS 12 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | dual gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional PDAF | OIS -- 13 MP | f/2.4 | 52mm (telephoto) | 1/3.4" | 1.0µm | 2x optical zoom | PDAF -- 16 MP | f/2.2 | 14mm | 123Ë (ultrawide) | 1/3.09" | 1.0µm |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | 26mm (wide) | 1/2.74" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/240fps | gyro-EIS | HDR |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 55% in 30 min | 100% in 70 min | 15W wireless | 10W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo Find N Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 4340 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 4120 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 360 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 440 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 470 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 5540 QAR (Approximate Price) |











Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar