Oppo Find X3 Neo Features and Specifications
Oppo Find X3 Neo comes with a
6.55 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Oppo Find X3 Neo sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Oppo added to Oppo Find X3 Neo with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.55 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 865 5G (7 nm+) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo Find X3 Neo |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2021 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 March 19 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Galactic Silver | Starlight Black |
| Screen Size | 6.55 inch |
| Dimensions | 159.9 x 72.5 x 8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 500 nits (normal) | 1100 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 12 | ColorOS |
| RAM & Storage | 128GB 12GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-A77 & 3x2.42 GHz Cortex-A77 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 650 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional PDAF | OIS -- 13 MP | f/2.4 | 52mm (telephoto) | PDAF | 2x optical zoom -- 16 MP | f/2.2 | 123Ë (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | 26mm (wide) | 1/2.8" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps; gyro-EIS | HDR |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 65W wired | 100% in 35 min | Reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo Find X3 Neo Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1880 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1900 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 130 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 170 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 150 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1560 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar