Oppo Find X5 Features and Specifications
Oppo Find X5 comes with a
6.55 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Oppo Find X5 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Oppo added to Oppo Find X5 with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.55 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 888 5G (5 nm) GB
Battery 4800 mAh
OS Android 12
Latest offers for Oppo Find X5 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo Find X5 |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2022 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 March 14 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White | Purple |
| Screen Size | 6.55 inch |
| Dimensions | 160.3 x 72.6 x 8.7 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 500 nits (normal) | 800 nits (high) | 1000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Operating System | Android 12 | upgradable to Android 13 | ColorOS 13 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Adreno 660 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional PDAF | OIS -- 13 MP | f/2.4 | 52mm (telephoto) | 1/3.4" | 2x optical zoom | PDAF -- 50 MP | f/2.2 | 15mm | 110Ë (ultrawide) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional PDAF |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | 25mm (wide) | 1/2.74" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/240fps; gyro-EIS; HDR | 10âbit video |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 80W wired | PD | 30W wireless | 10W reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Po 4800 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM and eSIM |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG |
Oppo Find X5 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2090 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2110 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 150 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 220 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 170 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1730 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar