Oppo Find X7 Ultra Features and Specifications
Oppo Find X7 Ultra comes with a
6.82 inch Display,
with 1440x3168 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Oppo Find X7 Ultra sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Oppo added to Oppo Find X7 Ultra with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.82 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Oppo Find X7 Ultra and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo Find X7 Ultra |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2024 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 January 12 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Dark Blue | Light Brown |
| Screen Size | 6.82 inch |
| Dimensions | 164.3 x 76.2 x 9.5 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO AMOLED | 1B colors | Dolby Vision | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1440 x 3168 pixels (~510 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1600 nits (normal) | 2600 nits (high) | 4500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | up to 4 major Android upgrades | ColorOS 14 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 23mm (wide) | 1.0"-type | 1.6µm | multi-directional PDAF | OIS -- 50 MP | f/2.6 | 65mm (periscope telephoto) | 1/1.56" | 1.0µm | 2.8x optical zoom | multi-directional PDAF (25cm - â) | OIS -- 50 MP | f/4.3 | 135mm (periscope telephoto) | 1/2.51" | 0.7µm | 6x optical zoom | dual pixel PDAF (35cm - â) | OIS -- 50 MP | f/2.0 | 14mm | 123Ë (ultrawide) | 1/1.95" | 1.0µm | PDAF |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | 21mm (wide) | 1/2.74" | 0.8µm | PDAF |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/240fps; gyro-EIS; HDR | 10âbit video | Dolby Vision |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 100W wired | PD | 50% in 10 min | 100% in 26 min | 50W wireless | 10W reverse wireless |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD | LHDC |
| USB | USB Type-C 3.2 | OTG |
Oppo Find X7 Ultra Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 3210 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3450 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 290 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 320 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 430 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 3420 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar