Oppo K10 5G Features and Specifications
Oppo K10 5G comes with a
6.56 inch Display,
with 720x1612 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Oppo K10 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Oppo added to Oppo K10 5G with 48 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.56 inch
Main Camera 48 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 810 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Oppo K10 5G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo K10 5G |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2022 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 June 10 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Ocean Blue | Midnight Black |
| Screen Size | 6.56 inch |
| Dimensions | 163.8 x 75.1 x 8 mm |
| IP Protection | IPX4 water resistant |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1612 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 480 nits (normal) | 600 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 810 (6 nm) |
| Operating System | Android 12 | ColorOS 12.1 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.7 | 26mm (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | 26mm (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 53% in 30 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo K10 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1710 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1740 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 120 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 160 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 140 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1420 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar