Oppo K12 Features and Specifications
Oppo K12 comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2412 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Oppo K12 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Oppo added to Oppo K12 with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) GB
Battery 5500 mAh
OS Android 14
Latest offers for Oppo K12 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo K12 |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2024 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 April 29 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Celadon Marble | Dark Chrome |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 162.5 x 75.3 x 8.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2412 pixels | 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 500 nits (normal) | 900 nits (high) | 1100 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | ColorOS 14 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 4x2.4 GHz Cortex-A715 & 3x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 720 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.95" | 0.8µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 16mm | 112Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.4 | 26mm (wide) | 1/3.0" | 1.0µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120fps | gyro-EIS | OIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 100W wired | 100% in 27 min |
| Battery Capacity | 5500 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD | LHDC |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Oppo K12 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 860 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 950 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 120 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 120 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1110 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar