Oppo Pad Mini Features and Specifications
Oppo Pad Mini comes with a
8.8 inch Display,
with 1680x2520 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
Oppo Pad Mini sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Oppo added to Oppo Pad Mini with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 8.8 inch
Main Camera 13 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) GB
Battery 8000 mAh
OS Android 16
Latest offers for Oppo Pad Mini and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo Pad Mini |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2026 April 21 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Monet Purple | Space Gray | Mint Green |
| Screen Size | 8.8 inch |
| Dimensions | 194.4 x 132.4 x 5.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1680 x 2520 pixels | 3:2 ratio (~344 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 800 nits (normal) | 1600 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| Operating System | Android 16 | ColorOS 16 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Accelerometer | proximity (accessories only) | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 829 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP |
| Selfie Camera | 8 MP |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (2 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 67W wired | UFCS |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | |
| Networks | No cellular connectivity |
| Network Speed | |
| WLan | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes | aptX HD | LDAC | LHDC 5.0 |
| USB | USB Type-C 3.2 | OTG |
Oppo Pad Mini Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2460 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2490 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 170 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 260 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 200 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2050 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar