Oppo Reno11 Features and Specifications
Oppo Reno11 comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2412 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Oppo Reno11 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Oppo added to Oppo Reno11 with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Oppo Reno11 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo Reno11 |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2024 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 January 25 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Wave Green | Rock Grey |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 162.4 x 74.3 x 7.9 mm or 8.0 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2412 pixels | 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 800 nits (high) | 950 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Asahi Glass AGC DT-Star2 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) |
| Operating System | Android 14 | ColorOS 14 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.95" | PDAF | OIS -- 32 MP | f/2.0 | 47mm (telephoto) | 1/2.74" | 0.8µm | PDAF | 2x optical zoom -- 8 MP | f/2.2 | 16mm | 112Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | 22mm (wide) | 1/2.74" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120/480fps | 720p@960fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 67W wired | PD | QC3 | 100% in 45 min | Reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD | LHDC |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo Reno11 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1770 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1790 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 130 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 160 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 150 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1470 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar