Oppo Reno12 Pro Features and Specifications
Oppo Reno12 Pro comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2412 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Oppo Reno12 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Oppo added to Oppo Reno12 Pro with 50 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 7300 Energy (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Oppo Reno12 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo Reno12 Pro |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2024 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 June 18 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Space Brown | Sunset Gold | Nebula Silver | Manish Malhotra |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 161.5 x 74.8 x 7.4 mm |
| IP Protection | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2412 pixels | 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1200 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Energy (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | up to 3 major Android upgrades | ColorOS 14.1 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.95" | 0.8µm | multi-directional PDAF | OIS -- 50 MP | f/2.0 | 47mm (telephoto) | 1/2.75" | PDAF | 2x optical zoom -- 8 MP | f/2.2 | 16mm | 112Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.0 | 21mm (wide) | 1/2.75" | PDAF |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120/480fps | 720p@960fps | gyro-EIS | OIS | HDR |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 80W wired | PD2.0 | 47% in 18 min | 100% in 46 min | | Reverse wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD | LHDC |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo Reno12 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2620 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2650 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 180 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 270 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 210 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2180 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar