Oppo Reno2 F Features and Specifications
Oppo Reno2 F comes with a
6.5 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution .
Oppo Reno2 F sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 9.0 opertaing system.
Oppo added to Oppo Reno2 F with 48 MP main camera and 0 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 48 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio P70 (12nm) GB
Battery 4000 mAh
OS Android 9.0
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo Reno2 F |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2019 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2019 October |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Sky White | Lake Green |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 162.4 x 75.8 x 8.7 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~394 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6771V Helio P70 (12nm) |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) | upgradable to Android 11 | ColorOS 11 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 6GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.7 | 26mm (wide) | 1/2.3" | 0.8µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 13mm (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP B/W | f/2.4 | 1/5.0" | 1.75µm -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | Motorized pop-up 16 MP | f/2.0 | 26mm (wide) | 1/3.06" | 1.0µm |
| Video Recording | 1080p@30fps | gyro-EIS; video rec. only with main camera |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 20W | VOOC 3.0 |
| Battery Capacity | Li-Po 4000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C | USB On-The-Go |
Oppo Reno2 F Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1820 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1,509 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 121 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 165 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 175 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1,859 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar