Oppo Reno4 Lite Features and Specifications
Oppo Reno4 Lite comes with a
6.43 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution .
Oppo Reno4 Lite sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Oppo added to Oppo Reno4 Lite with 48 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.43 inch
Main Camera 48 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio P95 (12 nm) GB
Battery 4015 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo Reno4 Lite |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2020 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2020 September 28 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Magic Blue | Matte Black |
| Screen Size | 6.43 inch |
| Dimensions | 160.1 x 73.7 x 7.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 430 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6779V Helio P95 (12 nm) |
| Operating System | Android 10 | ColorOS 7.2 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | PowerVR GM9446 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.7 | 26mm (wide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 119Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (depth) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.4 | (wide) | 1/3" | 1.0µm -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/120fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 30W | 50% in 30 min | 100% in 53 min | VOOC 4.0 |
| Battery Capacity | Li-Po 4015 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB On-The-Go |
Oppo Reno4 Lite Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1980 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2010 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 140 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 210 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 160 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1650 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar