Oppo Reno6 Pro 5G (Snapdragon) Features and Specifications
Oppo Reno6 Pro 5G (Snapdragon) comes with a
6.55 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Oppo Reno6 Pro 5G (Snapdragon) sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Oppo added to Oppo Reno6 Pro 5G (Snapdragon) with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.55 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 870 5G (7 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo Reno6 Pro 5G (Snapdragon) |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2021 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 September 09 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Arctic Blue | Lunar Grey |
| Screen Size | 6.55 inch |
| Dimensions | 160.8 x 72.5 x 8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 500 nits (normal) | 800 nits (HDR) | 1100 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 12 | ColorOS 12 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional PDAF | OIS -- 13 MP | f/2.4 | 52mm (telephoto) | 1/3.4" | 1.0µm | PDAF | 2x optical zoom -- 16 MP | f/2.2 | 123Ë (ultrawide) | 1/3.09" | 1.0µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | 26mm (wide) | 1/2.8" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS | HDR |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 65W wired | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo Reno6 Pro 5G (Snapdragon) Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1930 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1950 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 140 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 200 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 160 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1600 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar