Oppo Reno6 Z Features and Specifications
Oppo Reno6 Z comes with a
6.4 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution .
Oppo Reno6 Z sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Oppo added to Oppo Reno6 Z with 64 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.4 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 800U (7 nm) GB
Battery 4310 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo Reno6 Z |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2021 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 August 14 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Aurora |
| Screen Size | 6.4 inch |
| Dimensions | 160.2 x 73.4 x 7.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~411 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 430 nits (normal) | 600 nits (HDM) | 800 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6853 Dimensity 800U (7 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 12 | ColorOS 12 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.7 | 25mm (wide) | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 16mm | 119Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | 24mm (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/120fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 30W wired | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4310 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo Reno6 Z Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1,099 Saudi Riyal 128GB/8GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 1900 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 130 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 170 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 150 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1560 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar