Oppo Reno7 Features and Specifications
Oppo Reno7 comes with a
6.43 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Oppo Reno7 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Oppo added to Oppo Reno7 with 64 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.43 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 12
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo Reno7 |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2022 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 April 02 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Cosmic Black | Sunset Orange |
| Screen Size | 6.43 inch |
| Dimensions | 159.9 x 73.2 x 7.5 mm |
| IP Protection | IPX4 water resistant |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 430 nits (normal) | 600 nits (high) | 800 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Operating System | Android 12 | ColorOS 12.1 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.7 | 26mm (wide) | 1/2.0" | 0.7µm | PDAF -- 2 MP | f/3.3 | (microscope) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | 24mm (wide) | 1/2.74" | 0.8µm |
| Video Recording | 1080p@30fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo Reno7 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1,099 Saudi Riyal 256GB/8GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 1020 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 120 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1200 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar