Oppo Reno9 Features and Specifications
Oppo Reno9 comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2412 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Oppo Reno9 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Oppo added to Oppo Reno9 with 64 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 64 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 778G 5G (6 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 13
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo Reno9 |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2022 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 December 02 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Gold | Pink gradient | Red |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 162.3 x 74.2 x 7.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2412 pixels | 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 500 nits (normal) | 800 nits (high) | 950 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Asahi Glass AGC DT-Star2 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| Operating System | Android 13 | ColorOS 13 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642L |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | 22mm (wide) | 1/2.74" | 0.8µm | AF |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 67W wired | PD | QC2 | 1-33% in 10 min | 1-100% in 44 min | Reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo Reno9 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2500 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2760 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 210 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 330 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 330 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2670 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar