Realme 10 Pro+ Features and Specifications
Realme 10 Pro+ comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2412 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Realme 10 Pro+ sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Realme added to Realme 10 Pro+ with 108 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 108 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 1080 (6 nm) - version 1 GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Realme 10 Pro+ and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme 10 Pro+ |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2022 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 November 24 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Dark Matter Black | Nebula Blue | Hyperspace |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 161.5 x 73.9 x 7.8 mm or 8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2412 pixels | 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 800 nits |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 1080 (6 nm) - version 1 |
| Operating System | Android 13 | Realme UI 4.0 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) - version 1 |
| GPU | Mali-G68 MC4 - version 1 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.8 | 24mm (wide) | 1/1.67" | 0.64µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 16mm | 112Ë (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | 25mm (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120/480fps | 720p@960fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 67W wired | PD3.0 | 50% in 17 min |
| Battery Capacity | 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Realme 10 Pro+ Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2670 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2940 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 220 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 350 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 360 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2840 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar