Realme 11 Pro+ Features and Specifications
Realme 11 Pro+ comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2412 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Realme 11 Pro+ sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Realme added to Realme 11 Pro+ with 200 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 200 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Realme 11 Pro+ and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme 11 Pro+ |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2023 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 May 15 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Astral Black | Sunrise Beige | Oasis Green |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 161.6 x 73.9 x 8.2 mm or 8.7 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2412 pixels | 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 950 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) |
| Operating System | Android 13 | Realme UI 4.0 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 1TB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 200 MP | f/1.7 | 23mm (wide) | 1/1.4" | 0.56µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 16mm | 112Ë (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.5 | 22mm (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120/480fps | 720p@960fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 100W wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Realme 11 Pro+ Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2640 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1,299 Emirati Dirham 512GB/12GBRam version |
Price in Kuwait | 190 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 320 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 320 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2530 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar