Realme 12 Pro Features and Specifications
Realme 12 Pro comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2412 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Realme 12 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Realme added to Realme 12 Pro with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Realme 12 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme 12 Pro |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2024 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 January 29 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Submarine Blue | Navigator Beige |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 161.5 x 74 x 8.8 mm |
| IP Protection | IP65 dust/water resistant |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1080 x 2412 pixels | 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 800 nits (high) | 950 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | Realme UI 5.0 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/2.0" | PDAF | OIS -- 32 MP | f/2.0 | 47mm (telephoto) | 1/2.75" | PDAF | OIS | 2x optical zoom -- 8 MP | f/2.2 | 16mm | 112Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.4 | 24mm (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 67W wired | 50% in 19 min |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Realme 12 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2570 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2600 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 180 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 270 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 210 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2130 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar