Realme 15 Pro Features and Specifications
Realme 15 Pro comes with a
6.8 inch Display,
with 1280x2800 pixels of resolution and 144Hz4608Hz refresh rate.
Realme 15 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 15 opertaing system.
Realme added to Realme 15 Pro with 50 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) GB
Battery
OS Android 15
Latest offers for Realme 15 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme 15 Pro |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2025 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2025 July 30 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Flowing Silver | Silk Purple | Velvet Green | Game of Thrones Limited Edition |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 162.3 x 76.2 x 7.7 mm |
| IP Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Display Tech | OLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1280 x 2800 pixels | 19.5:9 ratio (~453 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz4608Hz |
| Nits | 1800 nits (high) | 6500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 7i |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| Operating System | Android 15 | up to 3 major Android upgrades | Realme UI 6.0 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520) |
| GPU | Adreno 722 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional PDAF | OIS -- 50 MP | f/2.0 | 16mm | 116Ë (ultrawide) | 1/2.88" | 0.61µm |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.4 | 23mm (wide) | 1/2.88" | 0.61µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120fps | gyro-EIS | OIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 80W wired | 50% in 25 min |
| Battery Capacity | Market-dependent versions: |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Realme 15 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1,699 Saudi Riyal 512GB/12GBRam version 1,499 Saudi Riyal 256GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 1,599 Emirati Dirham 512GB/12GBRam version 1,399 Emirati Dirham 256GB/12GBRam version |
Price in Kuwait | 120 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 160 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 140 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1420 QAR (Approximate Price) |











Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar