Realme 9 Pro+ Features and Specifications
Realme 9 Pro+ comes with a
6.4 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Realme 9 Pro+ sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Realme added to Realme 9 Pro+ with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.4 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 920 (6 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 12
Latest offers for Realme 9 Pro+ and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme 9 Pro+ |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2022 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 February 21 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Midnight Black | Aurora Green | Sunrise Blue | Free Fire Limited Edition |
| Screen Size | 6.4 inch |
| Dimensions | 160.2 x 73.3 x 8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~411 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 430 nits (normal) | 600 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 920 (6 nm) |
| Operating System | Android 12 | upgradable to Android 13 | Realme UI 4.0 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 119Ë | 16mm (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.4 | 27mm (wide) | 1/3.09" | 1.0µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120/480fps | 720p@960fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 60W wired | PD3.0 | 100% in 44 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Realme 9 Pro+ Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1880 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1900 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 130 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 170 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 150 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1560 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar