Realme C100x Features and Specifications
Realme C100x comes with a
6.8 inch Display,
with 720x1570 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Realme C100x sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Realme added to Realme C100x with 50 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 50 MP
RAM 6GB GB
Chipset Unisoc T7250 (12 nm) GB
Battery 8000 mAh
OS Android 16
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme C100x |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2026 - 5 |
| Availability | Soon Expected: 2026 May 15 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Golden Coast | Deepblue Tides |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 166.5 x 78.2 x 8.6 mm |
| IP Protection | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1570 pixels | 19.5:9 ratio (~254 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 900 nits (high) |
| Screen Protection Shield | ArmorShell glass | Mohs level 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| Operating System | Android 16 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 256GB 4GB RAM 256GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- Auxiliary lens |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | 45W PPS | 13.5W PD | Reverse wired |
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 8000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Realme C100x Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 760 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 660 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 80 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 80 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 710 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar