Realme C21Y Features and Specifications
Realme C21Y comes with a
6.5 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
Realme C21Y sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 64GB internal storage and runs Android 10/ Android 11 opertaing system.
Realme added to Realme C21Y with 13 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 13 MP
RAM 4GB GB
Chipset Unisoc T610 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 10/ Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme C21Y |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2021 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 July 02 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Cross Black | Cross Blue |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 164.5 x 76 x 9.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 400 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc T610 (12 nm) |
| Operating System | Android 10/ Android 11 |
| RAM & Storage | 32GB 3GB RAM 64GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MP2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.2 | 26mm (wide) | 1/3.06" | 1.12µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 | (wide) | 1/5.0" | 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 | USB On-The-Go |
Realme C21Y Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 530 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 370 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 60 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 580 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar