Realme C61 Features and Specifications
Realme C61 comes with a
6.74 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Realme C61 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Realme added to Realme C61 with 50 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.74 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Unisoc Tiger T612 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Realme C61 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme C61 |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2024 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 July 25 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Sparkle Gold | Dark Green |
| Screen Size | 6.74 inch |
| Dimensions | 167.3 x 76.7 x 7.8 mm |
| IP Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 450 nits (normal) | 560 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| Operating System | Android 14 | Realme UI |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | 1/2.5" | PDAF |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 | 27mm (wide) | 1/5.0" | 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C |
Realme C61 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 449 Saudi Riyal 256GB/8GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 389 Emirati Dirham 256GB/6GBRam version 358 Emirati Dirham 128GB/6GBRam version |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 60 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 580 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar