Realme C63 Features and Specifications
Realme C63 comes with a
6.75 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Realme C63 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Realme added to Realme C63 with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.75 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Unisoc Tiger T612 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Realme C63 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme C63 |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2024 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 June 05 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Leather Blue | Jade Green |
| Screen Size | 6.75 inch |
| Dimensions | 167.3 x 76.7 x 7.7 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 560 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| Operating System | Android 14 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | 1/2.5" | PDAF |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) | 1/4.0" |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Realme C63 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 587 Saudi Riyal 256GB/8GBRam version 457 Saudi Riyal 128GB/6GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 599 Emirati Dirham 256GB/8GBRam version 357 Emirati Dirham 128GB/6GBRam version |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 60 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 50 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 490 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar