Realme C65 5G Features and Specifications
Realme C65 5G comes with a
6.67 inch Display,
with 720x1604 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Realme C65 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Realme added to Realme C65 5G with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Realme C65 5G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme C65 5G |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2024 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 April 26 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Feather Green | Glowing Black |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 165.6 x 76.1 x 7.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1604 pixels | 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 500 nits (normal) | 625 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Operating System | Android 14 | Realme UI 5.0 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Realme C65 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 490 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 340 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 60 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 60 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 540 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar