Realme C67 4G Features and Specifications
Realme C67 4G comes with a
6.72 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Realme C67 4G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Realme added to Realme C67 4G with 108 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.72 inch
Main Camera 108 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 685 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Realme C67 4G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme C67 4G |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2023 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 December 19 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Sunny Oasis | Black Rock |
| Screen Size | 6.72 inch |
| Dimensions | 164.6 x 75.4 x 7.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 800 nits (normal) | 950 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| Operating System | Android 14 | Realme UI |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.1 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Realme C67 4G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 581 Saudi Riyal 256GB/8GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 460 Emirati Dirham 256GB/8GBRam version 369 Emirati Dirham 128GB/6GBRam version |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 70 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 630 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar