Realme GT 5G Features and Specifications
Realme GT 5G comes with a
6.43 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Realme GT 5G sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Realme added to Realme GT 5G with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.43 inch
Main Camera 64 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 888 5G (5 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme GT 5G |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2021 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 March 10 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gold/Black | Blue | Silver |
| Screen Size | 6.43 inch |
| Dimensions | 158.5 x 73.3 x 8.4 mm (Glass) / 9.1 mm (Leather) |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 12 | Realme UI 3.0 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680 |
| GPU | Adreno 660 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.73" | 0.8µm | PDAF -- 8 MP | f/2.3 | 16mm | 119Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | 26mm (wide) | 1/3.0" | 1.0µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/240fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 65W | 100% in 35 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB On-The-Go |
Realme GT 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2250 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2280 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 160 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 230 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 180 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1870 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar