Realme GT Explorer Master Features and Specifications
Realme GT Explorer Master comes with a
6.55 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Realme GT Explorer Master sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Realme added to Realme GT Explorer Master with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.55 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 870 5G (7 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme GT Explorer Master |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2021 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 July 27 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gray | White | Aurora | Apricot |
| Screen Size | 6.55 inch |
| Dimensions | 159.9 mm x 72.5 mm x 8.0/8.8 mm (depending on color) |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1100 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Operating System | Android 11 | Realme UI 2.0 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional PDAF | OIS -- 16 MP | f/2.2 | 14mm | 123Ë (ultrawide) | 1/3.09" | 1.0µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.5 | 26mm (wide) | 1/2.74" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 65W wired | 50% in 13 min | 100% in 33 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB On-The-Go |
Realme GT Explorer Master Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2040 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2060 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 140 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 210 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 170 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1690 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar