Realme GT Master Features and Specifications
Realme GT Master comes with a
6.43 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Realme GT Master sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Realme added to Realme GT Master with 64 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.43 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 778G 5G (6 nm) GB
Battery 4300 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme GT Master |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2021 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 July 30 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Gray | White | Aurora |
| Screen Size | 6.43 inch |
| Dimensions | 159.2 mm x 73.5 mm x 8.0/8.7 mm (depending on color) |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 12 | Realme UI 3.0 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642L |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 25mm (wide) | 1/2" | 0.7µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 16mm | 119Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.5 | 26mm (wide) | 1/2.74" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 65W wired | 100% in 33 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4300 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB On-The-Go |
Realme GT Master Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1980 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2010 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 140 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 210 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 160 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1650 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar