Realme GT Neo 5 240W Features and Specifications
Realme GT Neo 5 240W comes with a
6.74 inch Display,
with 1240x2772 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
Realme GT Neo 5 240W sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Realme added to Realme GT Neo 5 240W with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.74 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) GB
Battery 4600 mAh
OS Android 13
Latest offers for Realme GT Neo 5 240W and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme GT Neo 5 240W |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2023 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 February 09 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Purple | Black | White |
| Screen Size | 6.74 inch |
| Dimensions | 163.9 x 75.8 x 8.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1240 x 2772 pixels | 20:9 ratio (~451 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 1400 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | Realme UI 4.0 |
| RAM & Storage | 256GB 16GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 16mm | 112Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/3.3 | 20mm (microscope) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | 25mm (wide) | 1/3.09" | 1.0µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 240W wired | 1-50% in 4 min | 1-100% in 10 min |
| Battery Capacity | 4600 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Realme GT Neo 5 240W Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2360 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2380 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 170 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 240 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 190 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1960 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar