Realme GT Neo Flash Features and Specifications
Realme GT Neo Flash comes with a
6.43 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Realme GT Neo Flash sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Realme added to Realme GT Neo Flash with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.43 inch
Main Camera 64 MP
RAM 12GB GB
Chipset MediaTek Dimensity 1200 (6 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme GT Neo Flash |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2021 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 June 06 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Silver | Aurora | Yellow |
| Screen Size | 6.43 inch |
| Dimensions | 158.5 x 73.3 x 8.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | MediaTek MT6893 Dimensity 1200 (6 nm) |
| Operating System | Android 11 | Realme UI 2.0 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.73" | 0.8��m | PDAF -- 8 MP | f/2.3 | 16mm | 119�� (ultrawide" | 1.12��m -- 2 MP | f/2.4 | (ma |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | 26mm (wide) | 1/3.0" | 1.0� |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/480fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 65W | 100% in 35 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Realme GT Neo Flash Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1000 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1100 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 90 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1290 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar