Realme GT2 Pro Features and Specifications
Realme GT2 Pro comes with a
6.7 inch Display,
with 1440x3216 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Realme GT2 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Realme added to Realme GT2 Pro with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Realme GT2 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme GT2 Pro |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2022 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 January 08 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Paper White | Paper Green | Steel Black | Titanium Blue |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 163.2 x 74.7 x 8.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | LTPO2 AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1440 x 3216 pixels | 20:9 ratio (~526 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 500 nits (normal) | 800 nits (high) | 1400 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 12 | upgradable to Android 13 | Realme UI 4.0 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional PDAF | OIS -- 50 MP | f/2.2 | 15mm | 150Ë (ultrawide) | 1/2.76" | 0.64µm -- 3 MP | f/3.3 | 20mm (microscope) | AF | 40x magnification |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | 26mm (wide) | 1/2.74" | 0.8µm |
| Video Recording | 8K@24fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/240fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 65W wired | 100% in 33 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Realme GT2 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2450 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2180 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 170 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 290 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 230 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2360 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar