Realme GT2 Features and Specifications
Realme GT2 comes with a
6.62 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Realme GT2 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Realme added to Realme GT2 with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.62 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 888 5G (5 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Realme GT2 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme GT2 |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2022 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 January 08 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Paper White | Paper Green | Steel Black | Titanium Blue |
| Screen Size | 6.62 inch |
| Dimensions | 162.9 x 75.8 x 8.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~398 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Operating System | Android 12 | Realme UI 3.0 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Adreno 660 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 119Ë (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | 26mm (wide) | 1/3" | 1.0µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 65W wired | 100% in 33 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Realme GT2 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2300 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 849 Emirati Dirham 256GB/12GBRam version |
Price in Kuwait | 160 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 240 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 190 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1910 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar