Realme Narzo 30A Features and Specifications
Realme Narzo 30A comes with a
6.5 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
Realme Narzo 30A sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 64GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Realme added to Realme Narzo 30A with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 13 MP
RAM 4GB GB
Chipset MediaTek Helio G85 (12nm) GB
Battery 6000 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme Narzo 30A |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2021 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 March 05 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Laser Black | Laser Blue |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 164.5 x 75.9 x 9.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 470 nits (normal) | 570 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | MediaTek Helio G85 (12nm) |
| Operating System | Android 10 | Realme UI |
| RAM & Storage | 32GB 3GB RAM 64GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.2 | 26mm (wide) | 1/3.06" | 1.12µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | 26mm (wide) | 1/4" | 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 18W | Reverse charging |
| Battery Capacity | Li-Po 6000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB On-The-Go |
Realme Narzo 30A Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 450 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 310 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 60 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 50 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 490 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar