Realme Narzo 50i Features and Specifications
Realme Narzo 50i comes with a
6.5 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
Realme Narzo 50i sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 64GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Realme added to Realme Narzo 50i with 8 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 8 MP
RAM 4GB GB
Chipset
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme Narzo 50i |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2021 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 October 07 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Carbon Black | Mint Green |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 165.2 x 76.4 x 8.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 400 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | |
| Operating System | Android 11 | Realme Go UI |
| RAM & Storage | 32GB 2GB RAM 64GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz |
| GPU | IMG8322 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) | AF |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP |
| USB | microUSB 2.0 | OTG |
Realme Narzo 50i Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 410 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 280 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 50 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 50 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 450 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar