Realme Narzo 70 Pro Features and Specifications
Realme Narzo 70 Pro comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Realme Narzo 70 Pro sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Realme added to Realme Narzo 70 Pro with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Realme Narzo 70 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme Narzo 70 Pro |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2024 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 March 19 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Green | Gold |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 163 x 75.5 x 8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 600 nits (normal) | 2000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) |
| Operating System | Android 14 | Realme UI 5.0 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 24mm (wide) | 1/1.56" | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 16mm | 112Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | 24mm (wide) | 1/3.0" |
| Video Recording | 1080p@30fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 67W wired | 50% in 19 min |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Realme Narzo 70 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 760 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 830 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 110 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 100 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 980 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar