Realme Narzo N53 Features and Specifications
Realme Narzo N53 comes with a
6.74 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Realme Narzo N53 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Realme added to Realme Narzo N53 with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.74 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Unisoc Tiger T612 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Realme Narzo N53 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme Narzo N53 |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2023 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 May 22 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Gold |
| Screen Size | 6.74 inch |
| Dimensions | 167.3 x 76.7 x 7.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~390 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 450 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| Operating System | Android 13 | Realme UI T |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 0.3 MP | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 50% in 31 min |
| Battery Capacity | 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Realme Narzo N53 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 350 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 260 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 50 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 50 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 400 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar