Realme Q3 Pro Carnival Features and Specifications
Realme Q3 Pro Carnival comes with a
6.43 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Realme Q3 Pro Carnival sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Realme added to Realme Q3 Pro Carnival with 64 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.43 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 768G 5G (7 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme Q3 Pro Carnival |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2021 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 June 06 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Aurora |
| Screen Size | 6.43 inch |
| Dimensions | 7.9 mm thickness |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 600 nits |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7250-AC Snapdragon 768G 5G (7 nm) |
| Operating System | Android 11 | Realme UI 2.0 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.4 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.73" | 0.8��m | PDAF -- 8 MP | f/2.3 | 16mm | 119�� (ultrawide" | 1.12��m -- 2 MP | f/2.4 | (ma |
| Selfie Camera | 32 MP | (wide) | 1/2.74" | 0.8� |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 50W | 100% in 45 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Realme Q3 Pro Carnival Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 790 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 870 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 110 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 110 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1020 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar